PIO:s ordförandeorganisation byts årligen. År 2018 har Eläkeliitto ry uppgiften, och Eeva Kuuskoski är ordförande i styrelsen.


Medlemsförbund och styrelsen 2018

Eläkeliitto ry

Raimo Ikonen, raimo.ikonen@elakeliitto.fi, 040 7257 133
Anssi Kemppi, anssi.kemppi@elakeliitto.fi, 040 7257 143         

Kalevagatan 61, 00180 Helsingfors
09 7257 1149, 040 725 7934, www.elakeliitto.fi


Eläkeläiset ry

Martti Korhonen, martti.korhonen@elakelaiset.fi, 0400 154 300
Jan Koskimies, jan.koskimies@elakelaiset.fi, 040 747 0776

Mechelingatan 20 A 1, 00100 Helsingfors
020 743 3610, elakelaiset@elakelaiset.fi, www.elakelaiset.fi


Eläkkeensaajien Keskusliitto EKL ry

Simo Paassilta, simo.paassilta@elakkeensaajat.fi, 050 522 1201
Timo Kokko, timo.kokko@elakkeensaajat.fi, 09 612 6420

Aspnäsgatan 14, 2.vån., Pb 168, 00531 Helsingfors
09 612 6840, ekl@elakkeensaajat.fi, www.elakkeensaajat.fi


Kansallinen senioriliitto ry

Anneli Taina, anneli.taina@kolumbus.fi, 0400 852 626
Matti Niiranen, matti.niiranen@senioriliitto.fi, 040 501 9192

Folkskolegatan 5 A 6, 00100 Helsingfors
050 564 2656, toimisto@senioriliitto.fi, www.senioriliitto.fi


Kristillinen Eläkeliitto ry

Leea Hiltunen, leea.hiltunen@krell.fi, 050 402 1892
Päivi Kyyrö, paivi.kyyro@krell.fi, 045 312 0310

Arttolavägen 1, 00750 Helsingfors
09 351 1145, www.krell.fi


Svenska pensionärsförbundet rf

Ole Norrback, ole.norrback@spfpension.fi, 040 574 8829
Berit Dahlin, berit.dahlin@spfpension.fi, 040 578 0248

Pb 129, 00101 Helsingfors - Besöksadress: Annegatan 25 A
020 728 8810, kansliet@spfpension.fi, www.spfpension.fi